قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار میراث فرهنگی / فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی

فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی را برای شما عزیزان قرار دادیم . استفاده از فلزیاب و گنج یاب و پیدا کردن گنج و دفینه در ایران چه جرمی دارد ؟ و چند سال حبس دارد؟ قانون و مقررات گنج یابی و دفینه یابی و خارج کردن اشیای عتیقه از کشور و خرید و فروش آثار باستانی چه جرمی دارد ؟ و همچنین حفاری غیرمجاز برای گنج یابی و دفینه یابی و زیرخاکی و سکه های عتیقه باستانی و قاچاق و تخریب اثار تاریخی و باستانی چه جرمی دارد ؟

فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی
فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی

فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی,جرم و مجازات گنج یابی و دفینه یابی و عتیقه یابی,جرم قانونی حفاری غیرمجاز در مناطق باستانی و تاریخی,خارج کردن اشیای تاریخی از کشور چه جرمی دارد و چند سال حبس,قاچاق گنج و دفینه و اشیای تاریخی چه جرمی دارد,استفاده از فلزیاب و گنج یابی برای پیدا کردن عتیقه و دفینه چه جرمی دارد؟,آیا استفاده از دستگاه فلزیاب و گنج یاب جرم است؟,قوانین گنج و دفینه یابی در ایران,خرید و نگهداری دستگاه فلزیاب در ایران ممنوع است؟

فلزیاب و جرم حفاری غیرمجاز قاچاق و تخریب آثار تاریخی و اشیای تاریخی و زیرخاکی

قوانین «فلزیاب و جرایم مرتبط با حفاری غیرمجاز» در 21 بند از سوی سرهنگ پاسدار محمد کربلایی حریری، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام شد.
 
یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیام‌های آموزشی و هشدار دهنده‌ی خود در این زمینه را به شرح ذیل اعلام کرد:
 
1- اشخاصی که اشیای عتیقه را از کشور خارج کنند، به حبس از 6 ماه تا 2 سال محکوم می‌شوند.
 
2- خروج اشیای عتیقه ثبت شده در فهرست آثار ملی جریمه حبس از 6 ماه تا یک‌سال را در بردارد.
 
3- اشخاصی که بدون گرفتن اجازه از مراجع ذیصلاح نقوش و آثار مذهبی و ملی را تخریب کنند، به 1 تا 10 سال حبس محکوم می‌شوند.
 
4- حفاری به قصد بدست آوردن اشیای عتیقه و آثار تاریخی مطلقا ممنوع و جرم محسوب می‌شود.
 
5- اشخاصی که به مرمت، تعمیر و تغییر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت کنند، به جبران خسارت وارده محکوم می‌شوند.
 
6- کاشف اشیای عتیقه و آثار ملی در ملک شخصی مکلف است در اسرع وقت سازمان میراث فرهنگی را مطلع کند.
 
7- با تحویل اشیای عتیقه و آثار تاریخی مکشوفه حین انجام عملیات ساختمانی در ملک شخصی، معادل نصف بهای تقدیم شده به کاشف تحویل می‌شود.
 
8- با تحویل فلزات قیمتی و جواهرات مکشوفه حین انجام عملیات ساختمانی در ملک شخصی، معادل دو برابر بهای روز ماده خام به کاشف تحویل می‌شود.
 
9- هر شی که بیش از یکصد سال از تاریخ ساخت آن گذشته باشد، عتیقه محسوب می‌شود.
 
10- سازمان میراث فرهنگی مدعی خصوصی و شاکی تمامی جرایم و حفاری‌های غیر مجاز است.
 
11- جریمه تخریب اشیا و اماکن تاریخی و ملی 2 تا 10 سال حبس است.
 
12- جریمه حفاری در اماکن تاریخی و ملی 3 سال حبس است.
 
13- ورود هر نوع دستگاه فلزیاب منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.
 
14- مجازات حفاری غیر مجاز در تپه‌های باستانی 3 سال حبس است.
 
15- تجاوز به عرصه‌ی تپه‌ها و اماکن و اراضی تاریخی یکی از انواع جرایم علیه میراث فرهنگی است.
 
16- تبلیغ، خرید و فروش، نگهداری و استفاده از دستگاه‌های فلزیاب منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.
 
17- مجازات استفاده از دستگاه فلزیاب در حفاری غیر مجاز، علاوه بر ضبط و توقیف دستگاه، معادل ا تا 3 سال حبس به دنبال دارد.
 
18- هرگونه تبلیغ انواع دستگاه‌های فلزیاب از طریق رسانه‌های عمومی با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 
19- خرید و فروش انواع دستگاه‌های فلزیاب فقط با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 
20- حمل و نگهداری و استفاده از انواع دستگا‌های فلزیاب فقط با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 
21- مجازات حمل، نگهداری و استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی تخلف محسوب و منجر به توقیف و ضبط دستگاه می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، در 24 خرداد ماه امسال محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی از تلاش‌های این سازمان برای تهیه‌ی پیش‌نویس قوانین چگونگی برخورد با فلزیاب خبر داده بود.
 
البته بر اساس صحبت‌های طالبیان در آن زمان، اعلام شده بود که در این پیش‌نویس مشخص شده که دستگاه‌های انتظامی و امنیتی چگونه باید با این پدیده برخورد کنند.
 
این در حالیست‌ که در موارد مطرح شده‌ی کنونی، فقط جریمه‌ای که برای انجام این نوع از جرایم مانند استفاده از فلزیاب، کشف و قاچاق آثار و حفاری در محوطه‌های تاریخی مطرح و اعلام شده است.
 
در آن زمان حتی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی از روابط عمومی سازمان خواسته بود تا اطلاع‌رسانی دقیق‌تر و قوی‌تری درباره‌ی سایت‌های تاریخی که بناها و محوطه‌های تاریخی دارند، داشته باشند تا با اطلاع‌رسانی مناسب رسانه‌ها، از بروز هر نوع قاچاق و حفاری غیر مجاز در این محوطه‌ها جلوگیری شود، اما تا کنون چنین اقدامی از سوی روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی انجام نشده است.
 
البته پیش از این نیز در سال 1379 در قانون اساسی چند بند و تبصره درباره‌ی جرایم میراث فرهنگی به تصویب رسیده و ابلاغ شده بود، که با توجه به انچام حفاری‌های تقریبا گسترده درمحوطه‌های تاریخی و حتی تبلیغ دستگاه فلزیاب روی دیوارهای سازمان میراث فرهنگی به نظر می‌رسد این قوانین تا کنون آن‌طور که باید اجرائی نشده‌اند.

**********************

مجموعه قوانیین و نوشتارهای مربوط به آثار فرهنگی و تاریخی

قانون ضرورت اخذ مجوز براي ساخت ، خريد و فروش، نگهداري، تبليغ و استفاده از دستگاه فلزياب (مصوب 15/12/1379مجلس شورای اسلامی)

ماده‌واحده- ساخت، خريد و فروش، نگهداري، تبليغ و استفاده از هر گونه دستگاه فلزياب و همچنين ورود آن به كشور، منوط به اخذ مجوز از ‌سازمان ميراث‌فرهنگي كشور مي‌باشد.

تبصره 1- دستگاههاي اجرائي براي انجام وظايف خاص سازماني خود از شمول اين قانون مستثني مي‌باشند.

تبصره 2- متخلفان از مفاد اين قانون به ضبط و مصادره دستگاه مذكور محكوم مي‌شوند. چنانچه دستگاه فوق در حفاري غيرمجاز به قصد كشف‌اموال فرهنگي- تاريخي مورد استفاده قرار گيرد علاوه برمجازات فوق، مرتكب به يك سال تا سه سال حبس مجازات مقرر در ماده(562) قانون‌مجازات اسلامي- مصوب 2/3/1375- محكوم مي‌شود.

 

مقاله در رابطه با جرایم علیه اموال تاریخی و فرهنگی کشور
دكتر حسین میر محمد صادقی
(دانشیار دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و رئیس دانشكده علوم قضایی و خدمات اداری )

ایران به عنوان یك كشور باستانی برخوردار از تاریخی كهن ، آثار و ابنیه تاریخی فراوانی دارد كه همواره مورد طمع بیگانگان و عوامل داخلی آنها بوده است . اوج این تهاجمات علیه آثار تاریخی و فرهنگی ایران در دوران قاجاریه مشاهده می شود. از جمله ، در سال 1900 . م . امتیاز انجام حفاریهای باستان شناسی رسماً به موجب قراردادی به دولت فرانسه واگذار شد و كنترل اشیای مكشوفه آنان توسط ماموران ایرانی حتی در داخل خاك ایران ممنوع گشت و شخصی به نام ( دمورگان ) در راستای اجرای این قرارداد به ایران اعزام شد . به موجب همین قرارداد ،لوح سنگی ( قانون حمورابی ) 1 ) ،ضمن كاوشهای شهر شوش كشف و به موزه (لوور ) پاریش انتقال داده شد . حتی گفته می شود كه تنها در 1357 (آخرین سال حیات رژیم پهلوی ) ، سی گروه كارشناس از كشورهای مختلف غربی به كاوش در ایران مشغول بوده اند . (2) پس از پیروزی انقلاب نیز موارد متعددی از خرید و فروش و قاچاق قطعه های تاریخی و فرهنگی كشف شده است .
در راستای مبارزه با این نوع اقدامات غیر قانونی ، دوازده ماده (558 الی 569) ( قانون تعزیرات ) مصوب سال 1375 (جانشین مواد 46 و 47 ( قانون تعزیرات ) مصوب سال 1362 )(3) ،به تخریب اموال تاریخی و فرهنگی تخصیص داده شده اند. البته مواد دوازه گانه مذكور تنها به ( تخریب ) این اموال نمی پردازد، بلكه اعمالی چون سرقت ،كاوش ، خرید و فروش ، قاچاق و تغییر دادن نحوه استفاده از آنها را نیز در بر می گیرند و بنابراین ، بهتر آن بود كه این مواد تحت عنوان ( جرایم علیه اموال تاریخی و فرهنگی ) ذكر می شدند.
با توجه به این كه این اموال بخشی از میراث فرهنگی كشور را تشكیل می دهند ، جرایم ارتكابی علیه آنها را می توان علاوه بر جرم علیه اموال ،از زمرةجرایم علیه آسایش عمومی محسوب كرد.
به همین دلیل ، بخشی از این جرایم حتی توسط خود مالك این اموال نیز قابل ارتكاب می باشند كه از این میان جرایم مذكور در ( قانون تعزیرات ) طی مواد (564) ( راجع به تغییر ابنیه اماكن فرهنگی و تاریخی ثبت شده ) و (565) ( راجع به انتقال بدون مجوز اموال فرهنگی و تاریخی ثبت شده برخلاف شئون اثر و بدون مجوز ) قابل ذكر هستند. حتی – به نظر نگارنده – جرم موضوع ماده (565) ، تنها از سوی مالك قابل ارتكاب می باشد و اگر غیر مالك آن را مرتكب شود ، مشمول عنوان انتقال مال غیر ، كه در حكم كلاهبرداری است ،(4)قرار خواهد گرفت .(5)
تنها تخفیفی كه قانون گذار برای مالكینی كه مرتكب جرایم مذكور در فصل نهم ( قانون تعزیرات ) می شوند پیش بینی كرده آن است كه ، بر طبق ماده (569) ( در كلیه مواد این فصل ، در صورتی كه ملك مورد تخریب ملك شخصی بوده و مالك از ثبت آن به عنوان آثار ملی بی اطلاع باشد، از مجازاتهای مقرردر مواد فوق معاف خواهد بود ) به نظر می رسد كه در این ماده ، واژه ( تخریب ) در مفهوم عام آن به كار رفته و به كلیه جرایم مذكور در این فصل اشاره دارد. به علاوه ، شاید تصویب این ماده تلاشی در جهت جلب نظر شورای نگهبان بوده است كه قبلاً در پاسخ به استفساریه شورای عالی قضائی سابق اظهار داشته بود كه (…. قانون حفظ آثار ملی مصوب 1309 و اصلاحیه ها و الحاقات بعد از آن در جلسه مورخ 17/7/1361 ، فقهای شورای نگهبان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و شمول قانون نسبت به اموال شخصی به نظر اكثر آقایان فقهای شورا ، مغایر موازین شرعی تشخیص داده شد) جهت پرهیز از اطاله كلام ، از شرح تفصیلی تك تك مواد مذكور در فصل نهم خودداری می كنیم و تنها به تذكر مهمترین نكات راجع به هر یك از این مواد و نیز به ذكر این انتقاد بسنده می كنیم كه قانون گذار نباید هیچ یك از مواد دوازه گانه این فصل را در ماده (727) به عنوان جرایم با ماهیت خصوصی مورد اشاره قرار می داد در حالی كه ،بر عكس ،همه آنها را در ماده (727) به عنوان جرایم خصوصی ذكر كرده است . آنچه كه از دامنه این اشكال می كاهد ،وجود ماده (567) است كه به موجب آن ،( در كلیه جرایم مذكور در این فصل سازمان میراث فرهنگی یا سایر دوایر دولتی ، بر حسب مورد ، شاكی یا مدعی خصوصی محسوب می شوند.) (6) بنابراین می توان گفت كه به رغم وجود ماده (727) ، این سازمانها و دوایر دولتی ، حسب وظیفه رسمی خود ،موظف به پیگیری موضوع بوده و حق عدم تعقیب ، گذشت یا استرداد دعوا را ندارند.
در ذیل نكاتی چند در مورد هر یك از مواد دوازده گانه فصل نهم ( قانون تعزیرات ) مصوب سال 1375 ، ارائه می گردد.
ماده (558) به وارد آوردن خرابی به اماكن مذهبی ،تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و یا به لوازم منصوب یا موجود در آنها ، به شرط آن كه این لوازم مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی ،تاریخی یا مذهبی باشند ، پرداخته است . در این مورد ماده (1) ( قانون راجع به حفظ آثار ملی ) مصوب سال 1309 ، قابل ذكر است كه مطابق آن ( كلیه آثار صنعتی و ابنیه و اماكن را كه تا اختتام دوره سلسله زندیه در مملكت ایران احداث شده ، اعم از منقول و غیر منقول ، با رعایت ماده 2 قانون می توان جزء آثار ملی ایران محسوب داشت و در تحت حفاظت و نظارت دولت می باشد ) مطابق ماده 2 قانون مذكور ( دولت مكلف است از كلیه آثار ملی ایران كه فعلاً معلوم ومشخص است و حیثیت تاریخی یا علمی یا صنعتی خاصی دارد، فهرستی ترتیب داده و بعدها هم هر چه از این آثار مكشوف شود ضمیمة فهرست مزبور بنماید. فهرست مزبور بعد از تنظیم ، طبع شده و به اطلاع عامه خواهد رسید)
ماده واحدة ( قانون ثبت آثار ملی ) مصوب سال 1352 ، بر دامنه آثار ملی افزوده و اشعار داشته است : ( به وزارت فرهنگ و هنر اجازه داده می شود ،علاوه بر آثار مشمول قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان ماه 1309 ، آثار غیر منقولی را كه از نظر تاریخی یا شئون ملی واجد اهمیت باشد ، صرف نظر از تاریخ ایجاد یا پیدایش آن ، با تصویب شورای عالی فرهنگ و هنر در عداد آثار ملی مذكور در قانون مزبور در قانون مزبور به ثبت برساند. آثار مذكور در این ماده مشمول كلیه قوانین و مقررات مربوط به آثار ملی خواهد بود) ؛ لیكن متاسفانه ، قانون گذار پس از انقلاب ، بدون توجه به این ماده واحده ، با بازنویسی ( قانون مجازات عمومی ) سابق ، تنها به ( قانون راجع به حفظ آثار ملی ) اشاره كرده است .
ماده (599)، به سرقت آثار فرهنگی و تاریخی از مكانهایی مثل موزه و سایر اماكن تحت حفاظت و نظارت دولت و نیز به جرم خرید یا اخفای این آثار پرداخته است .(7)
ماده 560 ، به انجام عملیات در حریم (8) آثار فرهنگی و تاریخی ( مذكور در این ماده ) (9) پرداخته است . در صورتی كه این گونه عملیات موجب تزلزل بنیان این آثار یا ورود خرابی و لطمه به آنها شود ، بدین ترتیب ، این جرم از زمرة جرایم مقید است . به علاوه ، به نظر می رسد كه منظور از لطمه ، لطمه های فیزیكی و عادی است ( مثل این كه بر اثر گودبرداری در نزدیكی تخت جمشید بخشی از كنگره های موجود بر روی دیوارها فرو ریزند) ، نه این كه صرفاً صدمة معنوی به اثر تاریخی وارد آید ( مثلاً با احداث یك برج بلند در حریم تخت جمشید ابهت بنای تخت جمشید از بین برود).
ماده 561 ، جرم ( اقدام به خارج كردن اموال تاریخی ، فرهنگی از كشور هر چند به خارج كردن آن نیانجامد ) را پیش بینی كرده است . منظور از ( اقدام به خارج كردن ) ، شروع به قاچاق این گونه اموال می باشد ،مثل این كه شخصی اموال مذكور را به خارج پست كرده ولی مامور پست آنها را كشف كند و یا در حین تفتیش چمدانهایش در گمرك ، خروج این اموال توسط مامور گمرك كشف و از خروج آنها جلوگیری شود. در این مورد ماده 15 ( آئین نامه اجرایی قانون معافیت ورود و صدور اشیای عتقیه و آثار فرهنگی و هنری اصیل و معتبر از حقوق و عوارض گمركی ) مصوب سال 1354 ، نیز قابل توجه است كه به موجب آن ، ( صدور اشیای عتقیه ایرانی كه طبق قانون حفظ آثار ملی و آیین نامه اجرایی آن در فهرست آثار ملی ثبت شده باشد و یا هنگام تقاضای صدور و معاینه آنها معلوم شود كه از نظر اهمیت می توان آنها را در عداد آثار ملی ثبت نمود ممنوع است ، ولی صدور بقیه اشیا با رعایت این آیین نامه آزاد است )
تبصره ماده 561 ، تشخیص ماهیت تاریخی ، فرهنگی اموال را بر عهده سازمان میراث فرهنگی كشور گذاشته است . ماده 562 ، به جرم حفاری (به معنی كندن ) و كاوش (مثلاً با وسایلی همچون ابزار گنج یابی ) ، به قصد تحصیل اموال تاریخی و فرهنگی پرداخته و این عمل را جرم و قابل مجازات دانسته است . در صورت انجام حفاری در اماكن تاریخی و مذهبی ، مرتكب به حداكثر مجازات محكوم خواهد شد. به نظر نمی رسد كه برای شمول این ماده ،به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ضرورت داشته باشد ،بلكه صرف حفاری به این قصد كفایت می كند.) (10)
تبصره 1 ماده (562) تحصیل تصادفی اموال را در صورت عدم تحویل آنها ،موجب ضبط اموال مكشوفه دانسته است . بدیهی است كه تحصیل تصادفی ، محدود به مواردی نیست كه مال مثلاً ،بر اثر وقوع بلایای آسمانی مثل زلزله ، از دل زمین بیرون افتاده و در اختیار فرد قرار گیرد ، بلكه مواردی را نیز در بر می گیرد كه فرد عامداً زمین را می كند ولی قصد وی نه تحصیل اموال تاریخی بلكه برای مثال ،گودبرداری برای ساختمان سازی بوده است . ضمانت اجرای مذكور در تبصره 1 ، برای بازداشتن افراد از نگه داشتن اموال تحصیلی كافی به نظر نمی رسد و جا داشت كه مجازات دیگری نیز برای این قبیل افراد در نظر گرفته می شد.
تبصره 2 ،( خرید و فروش اموال تاریخی و فرهنگی حاصله از حفاری غیر مجاز ) را ممنوع دانسته و برای خریدار و فروشنده مجازات تعیین كرده است . به این تبصره ، دو اشكال وارد است : اول این كه تبصره باید به هر گونه ( نقل و انتقال ) اشاره می كرد و نه فقط به (خرید وفروش ) ؛ و دوم این كه قید ( غیر مجاز ) برای حفاری ،ضروری به نظر نمی رسد ؛ چرا كه نقل و انتقال اموال تاریخی و فرهنگی كه حسب تصادف ، مثلاً در نتیجة حفاریهای مجاز ، حاصل شده اند نیز باید واجد وصف مجرمانه باشد . مطابق قسمت اخیر تبصره ،( هر گاه فروش اموال مذكور تحت هر عنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیر مستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد ، مرتكب به حداكثر مجازات مقرر محكوم می شود) تردیدی وجود ندارد كه واژه مفرد ( مرتكب ) به كلمه ( فروش ) باز می گردد و بنابراین مجازات اشد ، تنها بر فروشنده ( كه ممكن است ایرانی یا خارجی باشد ) تحمیل می گردد و نه بر خریدار خارجی كه مجازات معمول این جرم را خواهد داشت . همین طور ، هر گاه فروشنده ، اجناس را به یك ایرانی بفروشد اما بداند كه وی دلال یك سفارتخانه خارجی برای خرید كالاهای عتقیه است ،مشمول حداكثر مجازات قرار خواهد گرفت ، چرا كه در چنین حالتی فروش ( به طور غیر مستقیم ) به یك خارجی صورت گرفته است .
به نظر می رسد كه ماده (562) و تبصره های آن ، ( لایحه قانونی راجع به جلوگیری از انجام اعمال حفاریهای غیر مجاز وكاوش به قصد به دست آوردن اشیای عتیقه و آثار تاریخی كه بر اثر ضوابط بین المللی مدت یكصدسال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت آن گذشته باشد) مصوب سال 1358 را نسخ كرده است .
ماده 563 ، به تجاوز به اراضی و اماكن تاریخی و مذهبی ثبت شده كه مالك خصوصی ندارند ،پرداخته است . اعمال مجازات مذكور در ماده ، مشروط بر آن است كه سازمان میراث فرهنگی كشور حدود مشخصات این قبیل اماكن را قبلاً تعیین و علامتگذاری كرده باشد. به نظر می رسد كه بهتر بود قانون گذار ، به جای این شرط ، علم مرتكب در مورد ثبت شده بودن اماكن مذكور را برای شمول ماده لازم و كافی می دانست .
ماده 564 ، به تعمیر ، تغییر و تجدید بنای بدون مجوز اماكن فرهنگی و تاریخی ثبت شده پرداخته است ، بدیهی است ارتكاب این جرم از سوی مالك نیز قابل تصور می باشد.
ماده 565 ، به انتقال بدون مجوز این گونه اموال و ماده 566 ، به تغییر نحوه استفاده از آنها برخلاف شئون اثر پرداخته و برای این گونه اعمال ، مجازاتهایی را تعیین كرده اند.
ماده 568 ، به حالتی پرداخته است كه جرایم مذكور در این فصل به وسیله اشخاص حقوقی انجام شوند كه در چنین صورتی ،مدیر و مسئول دستور دهنده ،به مجازات مقرر محكوم خواهد شد.
در پایان اشاره ای به موضع حقوق انگلستان مفید به نظر می رسد. در این كشور ، مطابق بخش هفت ، ( قانون طراحی ساختمانهای ثبت شده و مناطق مورد حفاظت ) مصوب سال 1990 . م . مداخله در ساختمانهای ثبت شده ، اعم از تخریب ، تغییر یا توسعه دادن آنها ،موجب حبس تا یك سال شناخته شده است .
قانون دیگری كه در سال 1979. م. به تصویب رسیده است ، در بخش یك( 28)، ایراد خسارت به بناهای قدیمی ، با علم به مورد حفاظت قرار داشتن آنها را موجب حبس تا دو سال دانسته است .

منابع:
پی نوشتها :
1- قانون حمورابی قدیمی ترین قانون نوشتة بشر است كه توسط حمورابی ، ششمین و بزرگترین پادشاه سلسله اول دولت بابل كه حدود بیست قرن قبل از میلاد سلطنت می كرد،تدوین شده است .
2- ر. ك . نشریه میراث ،انتشارات سازمان میراث فرهنگی كشور ، شماره های 1 الی 5 ، همین طور ر.ك . حمید رضا كرد ، تخریب اموال دولتی (پایان نامه كارشناسی ارشد در دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی سال 1373 ) ، ص 31 به بعد.
3- در قانون تعزیرات مصوب سال 1362 ،بسیاری از جرایم مختلف در بندهای نه گانة ماده 47 مورد اشاره قرار گرفته بودند. تخصیص مواد جداگانه برای ذكر این جرایم در قانون تعزیرات مصوب سال 1375 ،كار مطلوبی بوده است .
4 – ر.ك. جرایم علیه اموال و مالكیت ، اثر نگارنده ،صص117-116.
5- جهت نظر مخالف (یعنی این كه این جرم از سوی مالك و غیر مالك قابل ارتكاب است ) ر.ك. عباس زراعت، شرح قانون مجازات اسلامی ، جلد اول ، ص 282.
6-در قانون تعزیرات مصوب سال 1362 ، به موجب تبصره 2 ماده 47 ،وزارت ارشاد اسلامی شاكی یا مدعی خصوصی محسوب شده بود. قانون گذار در قانون سال 1375 ، در این مورد تغییر مطلوبی را ایجاد كرده است.
7-جهت بحث راجع به این ماده ،ر.ك. جرایم علیه اموال و مالكیت ، اثر نگارنده ، ص 204.
8-به موجب ماده 136 قانون مدنی ،منظور از حریم ، مقداری از اراضی اطراف ملك است كه برای كمال انتفاع از آن ضرورت دارد و كسی نمی تواند در این حریم عملیاتی انجام دهد كه موجب تضرر صاحب حریم شود.
9-عبارت ( مذكور در این ماده) در ماده 560 اضافی به نظر می رسد ، چرا كه در مادةمورد بحث آثار فرهنگی و تاریخی خاصی مورد اشاره قرار نگرفته اند.
10-به خبر زیر از روزنامه كیهان مورخ 23/4/1379 ، توجه كنید : ( در جلسه بعد از ظهر دیروز هیات وزیران لایحة چگونگی جلوگیری از ساخت ، واردات ،خرید و فروش ، نگهداری و استفاده از دستگاه فلزیاب پس از بحث و بررسی به تصویب رسید .هدف از تصویب این لایحه امكان برخورد قضائی با استفاده كنندگان غیر مجاز از دستگاههای فلزیاب و كسانی كه برای مقاصد سودجویانه به غارت گنجینه های فرهنگی كشور می پردازند ، می باشد . براساس این لایحه تولید ،ورود و استفاده از فلزیاب منوط به صدور مجوز توسط سازمان میراث فرهنگی می باشد و برای استفاده كنندگان غیر مجاز از فلزیاب مجازاتهای سنگینی در نظر گرفته شده است ) .
 پايان
 

ميراث فرهنگي[1]

 ميراث فرهنگي به آثار مادي و معنوي به جامانده از گذشته گفته مي‌شود كه بر هويت فرهنگي يك جامعه انساني دلالت دارد و از آن جهت قابل توجه است كه در شناخت زندگي گذشتگان مفيد و مؤثر است و براي مطالعه جوامع، اقوام، و ملل گوناگون، و نيز بازشناسي آثار مادي تمدن‌ها و سير تشكيل و تكامل آنها سندي باارزش به‌شمار مي‌آيد (1: 3؛ 3: ج 3، ص 11-15؛ 4: 73).

براي هر ملت، شناخت گذشته براي ساختن آينده‌اي بر پايه هويت فرهنگي خويش اهميت مي‌يابد. در حقيقت پويايي و بقاي فرهنگي در آينده، نيازمند پيوستگي ميان ديروز و امروز و فرداي ملت‌هاست (10: 6-9).

امروزه در آغاز هزاره سوم و عصر ارتباطات و جهاني شدن، وجه تمايز ملت‌ها از يكديگر هويت فرهنگي است كه ريشه در ميراث فرهنگي دارد. از اين‌رو، حفظ ميراث فرهنگي براي يك ملت، پشتوانه حيات فرهنگي در آينده خواهد بود.

توجه به ميراث فرهنگي پديده نويني است. در فرانسه، موزه لوور چهار سال بعد از انقلاب كبير فرانسه، يعني در 1793 با نام موزه ملي فرانسه افتتاح شد و در انگلستان لايحه حفظ ميراث فرهنگي در 1882 به تصويب رسيد (14: 373). در 1931 در كنگره آتن، حفاظت از ميراث فرهنگي در هفت قطعنامه اصلي با عنوان منشور مرمت[2]  به تصويب رسيد و در آنها توجه و احترام به آثار تاريخي از طريق حفاظت، حمايت، مراقبت، و مرمت توصيه شد (13: ج 7، ص 154-155).

در دومين كنگره كه در ونيز و به سال 1964 برگزار گرديد، واژه ميراث به‌كار گرفته شد. در مقدمه مصوب اين منشور كه به “منشور” ونيز مشهور است، بر لزوم حفظ ميراث گذشتگان به‌عنوان مسئوليتي همگاني تأكيد شد و اعلام شده است:

“يادمان‌هاي تاريخي ملت‌ها، سرشار از پيام روزگار گذشته، شاهد زنده سنت‌هاي كهن ايشان است كه تا به امروز باقي مانده‌اند… بر ماست كه اين ميراث را در اصيل‌ترين حالت به نسل‌هاي آينده تحويل دهيم” (13: ج 7، ص 149-153).

شش ماه بعد از تصويب منشور ونيز، در سيزدهمين جلسه مجمع عمومي يونسكو در پاريس، توصيه‌نامه‌اي به تصويب رسيد كه در آن از عبارت ميراث فرهنگي، براي تعريف دارايي فرهنگي[3]  استفاده و گفته شد:

“اموال فرهنگي به اموال منقول و غيرمنقولي اطلاق مي‌شود كه از نظر ميراث فرهنگي يك كشور، واجد اهميت فراواني باشد…”.

دارايي فرهنگي در توصيه‌نامه ديگر، مصوب پانزدهمين جلسه مجمع عمومي يونسكو در 1968 در پاريس، به دو بخش منقول و غيرمنقول تقسيم شد: الف) اموال غيرمنقول مانند عرصه‌هاي باستاني و تاريخي يا علمي، سازه‌ها يا آثار مذهبي و غيرمذهبي كه از نظر تاريخي، علمي، هنري، و معماري ارزشمند هستند و شامل مجموعه سازه‌هاي سنتي، محله‌هاي تاريخي واقع در محيط‌هاي مسكوني شهري و روستايي، و همچنين سازه‌هاي بدوي فرهنگ‌هاي پيشين كه هنوز سالم مانده‌اند، مي‌شود. تعبير “دارايي فرهنگي” به اشياي غيرمنقول اطلاق مي‌شود، مانند ويرانه‌هاي تاريخي كه در سطح زمين باقي مانده‌اند و بقاياي باستاني مدفون در زير خاك. اموال فرهنگي شامل جايگاه و محل قرار گرفتن اين‌گونه دارايي‌ها نيز مي‌شود؛ و ب) اموال منقول كه از نظر فرهنگي واجد اهميت باشد، به اشياي كشف شده در اموال غيرمنقول و اشياي زير خاكي كه در محوطه‌هاي باستاني يا تاريخي و يا در هر جاي ديگري كشف شوند” (13: ج 7، ص 91، 99).

مصوبه شانزدهمين جلسه مجمع عمومي يونسكو در 1970، دسته‌بندي دقيق‌تري از دارايي‌هاي فرهنگي زير ارائه كرده است: الف) مجموعه‌ها و نمونه‌هاي نادر جانورشناسي، گياه‌شناسي، معدن‌شناسي، كالبدشناسي، و اشياي با اهميت ديرين‌شناسي؛ ب) اموال مربوط به تاريخ از جمله تاريخ علوم و فنون، تاريخ نظامي و اجتماعي، و همچنين زندگي رهبران، متفكران، دانشمندان، و هنرمندان ملي و رويدادهاي مهم ملي؛ ج) دستاوردهاي كاوش‌هاي باستان‌شناختي (قانوني يا پنهاني)؛ د) عناصر حاصل از تجزيه و تفكيك بناهاي تاريخي يا هنري و محوطه‌هاي باستاني؛ ه ) اشياي عتيقه كه بيش از صد سال قدمت دارند، از قبيل سكه‌ها، كتيبه‌ها، و مهره‌هاي كنده‌كاري شده؛ و) اشياي مردم‌شناختي؛ ز) اموالي كه داراي اهميت هنري هستند مانند تابلوهاي نقاشي، طرح‌هايي كه به‌طور كامل با دست بر روي هر نوع زمينه و تكيه‌گاهي يا با هر نوع ماده‌اي ساخته شده باشند (به‌استثناي طرح‌هاي صنعتي و مواد ساخته و تزيين شده با دست)، آثار اصيل هنر پيكرتراشي و مجسمه‌سازي با هر نوع ماده‌اي، كنده‌كاري‌ها و مهرها و چاپ‌هاي سنگي اصيل، و تركيب و تلفيق و جور و سوار كردن اشيايي كه جنبه هنري اصيل دارند و از هر نوع ماده‌اي مي‌توانند ساخته شده باشند؛ ح) نسخ خطي نادر و آثار نخستين صنعت چاپ، كتاب‌ها، اسناد، و انتشارات قديمي كه داراي اهميت ويژه هستند (از نظر تاريخي، هنري، علمي، ادبي، و غيره) به‌طور مجزا يا در مجموعه‌ها؛ ط) تمبرهاي پست، تمبرهاي درآمد، و تمبرهاي يادبود و يادگاري، مجزا يا در مجموعه‌ها؛ ي) بايگاني‌ها از جمله بايگاني‌هاي صدا، عكاسي، سينما، مطبوعات؛ و ك) اثاثيه‌اي كه بيش از صد سال قدمت دارند و ابزار موسيقي قديمي (6: 61-62).

در آخرين دسته‌بندي كه در هفدهمين جلسه مجمع عمومي يونسكو در سال 1972 در پاريس، با نام كنوانسيون حفاظت جهاني ميراث فرهنگي[4]  به تصويب رسيد ميراث  طبيعي نيز به اين دسته‌بندي‌ها افزوده شد. در دو ماده اول و دوم اين عهدنامه، هر دو عبارت ميراث فرهنگي و ميراث طبيعي تبيين شده است.

بر اساس كنوانسيون، “كميته ميراث جهاني” وابسته به يونسكو تأسيس شد و فهرستي با عنوان >فهرست ميراث جهاني<[5]  منتشر كرد. آثار جديد به اين فهرست افزوده و به‌صورت ادواري منتشر مي‌شود (13: ج 7، ص 34). در اين فهرست سه دسته آثار ثبت شده‌اند: ميراث فرهنگي، ميراث طبيعي، و ميراث فرهنگي ـ طبيعي.

از كشور ايران تاكنون چهار اثر در اين فهرست به ثبت رسيده است: چغازنبيل در خوزستان، تخت جمشيد (پرسپوليس) در فارس، و ميدان نقش جهان (امام) در اصفهان، كه هر سه در 1358ش. به ثبت جهاني رسيده‌اند. در سال‌هاي اخير 17 اثر ديگر نيز براي ثبت در فهرست مذكور پيشنهاد شده كه از جمله: تخت سليمان در آذربايجان غربي در تيرماه 1382 به تصويب رسيد و پاسارگاد در فارس نيز در دست مطالعه و بررسي است (5: 261-264).

توجه به ميراث فرهنگي در ايران. از قرن پانزدهم ميلادي (نهم هجري) به بعد، ايران مورد توجه سياحان و جهانگردان قرار گرفت. آنان در سفرنامه‌هاي خود از تمدن و فرهنگ كهن ايران نام برده و به معرفي آثار مهم و برجسته‌اي همچون تخت‌جمشيد و پاسارگاد پرداخته‌اند(16: ج1، ص494).

علاقه به يافتن گنج و نگهداري اشياي عتيقه در ايران در دوره قاجاريه رايج بوده است. در نوشته‌ها و خاطرات بزرگان و درباريان اين دوران، اصطلاحاتي مانند زمين‌كني، تيله‌كني و طلاشويي به چشم مي‌خورد (14: 395).

ناصرالدين شاه قاجار به كاوش و گردآوري اشياي عتيقه علاقه‌مند بود و گاه به تعمير بناهاي تاريخي مي‌پرداخت (15: 46). در زمان او و قبل از 1290ق. نخستين موزه با عنوان موزه‌خانه شاهنشاهي در كاخ گلستان بر پا شد (14: 407). در 1293 نيز به فرمان وي با تقليد از موزه‌هاي اروپايي، بناي تالار جديدي در كاخ گلستان آغاز شد كه در 1299 به اتمام رسيد.

كندوكاوهاي منظم و مداوم در ايران با اعطاي مجوز كاوش‌هاي باستان‌شناختي در شوش، توسط ناصرالدين‌شاه به فرانسويان آغاز گرديد (14: 395-400؛ 15: 46). كاوش‌هاي شوش پس از آمدن مارسل ديولافوا[6]  به ايران، از 1302ق. (1884) شروع شد و نزديك به يك قرن طول كشيد. با عقد “قرارداد انحصار اكتشاف آثار قديمه در ممالك محروسه ايران” در 1312 (1895)، توسط ناصرالدين‌شاه و تجديدنظر آن معروف به قرارداد مورگان در 1318 (1900)، توسط مظفرالدين‌شاه، حفاري‌هاي باستان‌شناختي در سراسر ايران به انحصار فرانسه درآمد. كشف لوح حمورابي اثر ارزنده دوره عيلامي شوش و سند حقوقي مهم دنياي باستان كه در موزه لوور نگهداري مي‌شود در اين دوره اتفاق افتاد(16:ج1،ص495).

در 1289ش. اداره عتيقات توسط صنيع‌الملك، در قسمت شمالي مدرسه دارالفنون به رياست ايرج ميرزا، شاعر معروف، تأسيس شد. سپس به تالار آيينه در كاخ مسعوديه انتقال يافت. اشياي اين موزه در 1316 به بناي نوبنياد موزه ايران باستان منتقل شد (12: 386-390؛ 18: 47-48 و 62).

با تأسيس انجمن آثار ملي در 1301 به كوشش جمعي از دولتمردان و روشنفكران از جمله محمدعلي فروغي (ذكاءالملك) وزير امورخارجه وقت (18: 42)، اقداماتي آغاز شد كه از مهم‌ترين آنها مي‌توان به تهيه فهرستي از 88 بنا و محوطه باستاني توسط هرتسفلد، باستان‌شناس آلماني، و ثبت آنها در فهرست آثار ملي نام برد (15: 46-47).

در 1306 (1927)، امتياز انحصاري فرانسه براي كاوش در ايران لغو و كاوش‌هاي باستان‌شناختي فرانسوي، به منطقه شوش محدود شد. در مقابل، احداث موزه و كتابخانه ملي در تهران و مديريت آن براي 15 سال به فرانسوي‌ها واگذار شد (14: 398-404؛ 15: 46 و 50).

در 1307 آندره گدار، معمار فرانسوي، به ايران آمد (2: 97). وي از آغاز 1308 رسمآ به استخدام دولت ايران درآمد و رياست اداره عتيقات را برعهده گرفت (14: 408-410). همچنين ساختن موزه و كتابخانه ملي را از 1313 تا 1316ش. به انجام رسانيد (2: 99؛ 17: 35). گدار تا سال 1332 كه از طرف دولت متبوع خود بازنشسته شد بر تشكيلات باستان‌شناسي و موزه ايران باستان رياست داشت (14: 408؛ 15: 55-56).

در زمينه بررسي و معرفي هنر ايران، غير از گدار، بايد به فعاليت‌هاي آرتور اپهام پوپ، شرق‌شناس امريكايي، اشاره كرد كه نخستين بار در 1304 به ايران آمد. او يك سال بعد نمايشگاهي از هنرهاي ايراني در فيلادلفيا برپا كرد و در 1307 مؤسسه امريكايي هنر و باستان‌شناسي ايران را در نيويورك بنيان گذاشت (15: 47). وي با سفرهاي پي‌درپي خويش به سراسر ايران، آثار معماري و هنر ايران را مورد بررسي و مطالعه دقيق قرار داد و زيرنظر او بزرگ‌ترين و مهم‌ترين اثر درباره تاريخ هنر ايران، يعني >آشنايي با مينياتورهاي ايران<، تدوين و منتشر شد. پوپ همچنين در جريان لغو امتياز انحصار كاوش‌هاي باستان‌شناختي فرانسه در ايران و تأسيس انجمن آثار ملي و ساير فعاليت‌هاي مربوط به باستان‌شناسي و هنر ايران فعاليت داشت (12: 437-439؛ 15: 47، 53و55).

پس از گدار، ابتدا محمدتقي مصطفوي و سپس ايرانيان ديگر رياست تشكيلات باستان‌شناسي و ادارات كل ديگري را عهده‌دار شدند كه بعدها با ادغام آنها سازمان ميراث فرهنگي كشور تشكيل شد. ولي فعاليت هيئت‌هاي خارجي در ايران تا سال 1357 همچنان ادامه يافت(410:14-420؛35:17-41).

قوانين و مصوبات. در ايران نخستين قانون در زمينه آثار فرهنگي ـ تاريخي موسوم به قانون عتيقات كه پيش‌نويس اوليه آن را هرتسفلد (15: 52-53) تهيه كرده و توسط گدار تجديدنظر و تكميل شده بود در آبان 1309 به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد و به اجرا درآمد. اين قانون كه اساس قوانين مربوط به ميراث فرهنگي ايران به‌شمار مي‌رود، تقسيم اشياي مكشوفه را به ترتيبي كه در قانون ذكر شده بين دولت و كاوشگر مجاز مي‌شمرد و حتي صدور سهم كاشف را از پرداخت حقوق و عوارض گمركي معاف مي‌دانست (6: 39-44). تا آنكه در سال 1352ش. به همت فيروز باقرزاده رئيس مركز باستان‌شناسي ايران، تقسيم اشياي مكشوفه در كاوش‌هاي باستان‌شناختي متوقف شد (15: 56).

قوانين ديگري نيز در تكميل قانون عتيقات در سال‌هاي قبل و بعد از انقلاب اسلامي به تصويب رسيد و به اجرا درآمد. از جمله قانون ثبت آثار ملي مصوب 1352، قانون الحاق ايران به كنوانسيون حمايت ميراث فرهنگي و طبيعي جهان در 1353 و موادي از قانون مجازات اسلامي (تعزيرات) مصوب 1375 كه ناظر بر سرقت، خراب كردن، تخلف از ضوابط مصوب، خارج كردن اموال تاريخي ـ فرهنگي از كشور، حفاري غيرمجاز، و جز آن مي‌باشد.

هفت سال پس از انقلاب اسلامي، با تصويب قانون تشكيلات سازمان ميراث فرهنگي كشور در بهمن 1364، با ادغام چندين مركز و اداره‌كل، سازمان ميراث فرهنگي ايران (ايكو)[7] ، از ابتداي سال 1366 رسمآ كار خود را آغاز كرد.

از اين پس، عبارت ميراث فرهنگي به‌جاي كلمات و تركيب‌هاي ديگر، جايگزين شد و بيش از پيش كاربرد يافت.

ميراث فرهنگي در ماده 1 قانون اساسنامه سازمان ميراث فرهنگي كشور مصوب 1367 چنين تعريف شده است:

“ميراث فرهنگي شامل آثار باقي‌مانده از گذشتگان است كه نشانگر حركت انسان در طول تاريخ مي‌باشد و با شناسايي آن زمينه شناخت هويت و خط حركت فرهنگي او ميسر مي‌گردد و از اين طريق زمينه‌هاي عبرت براي انسان فراهم مي‌آيد” (6: 2-5، 39)؛ فهرست آثار ملي، كه برمبناي فهرست هرتسفلد شكل گرفته است، نخستين بار در 1345 با عنوان فهرست بناهاي تاريخي و اماكن باستاني ايران در قالب نخستين نشريه سازمان ملي حفاظت آثار باستاني ايران منتشر شد (11: مقدمه). در اين فهرست، تا به امروز كه شوراهاي ثبت منطقه‌اي براي تسريع در شناسايي و مستندسازي و ثبت در فهرست آثار ملي فعاليت مي‌كنند نزديك به ده هزار بنا، تپه، مجموعه، و محوطه تاريخي به ثبت رسيده است. هم‌اكنون پرونده‌هاي ثبت آثار ملي در مركز اسناد و مدارك ميراث فرهنگي نگهداري مي‌شود؛ و اخيرآ نيز با تصويب آيين‌نامه اموال فرهنگي، هنري و تاريخي نهادهاي عمومي و دولتي توسط هيئت وزيران در اسفندماه 1381، گام جديدي براي تشكيل فهرست اموال منقول برداشته شده است. در اين آيين‌نامه كه عمر يك صد سال را براي اموال لازم مي‌شمرد، دسته‌بندي زير تبيين گرديده است: اموال فرهنگي ـ تاريخي، اموال تاريخي، اموال فرهنگي، اموال هنري، اموال مطالعاتي، و اموال تقلبي يا جعلي. برطبق اين آيين‌نامه دارندگان اموال فرهنگي، تاريخي، و هنري اعم از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات دولتي و عمومي غيردولتي و دستگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي بايستي نسبت به ثبت اموال خود در برگه‌ها و دفاتر مربوط اقدام كنند و نسخه‌اي از آن را به سازمان ميراث فرهنگي كشور و وزارت امور اقتصاد و دارايي ارسال دارند.

ديدگاه‌هاي نو در جهان

برنامه حافظه جهاني. در 1992 يعني بيست سال پس از تصويب و آغاز فعاليت عهدنامه حمايت از ميراث فرهنگي و طبيعي جهان،  برنامه حافظه جهاني از سوي يونسكو براي حفاظت، حمايت، معرفي، و انتشار ميراث مستند جهاني[8] اعلام شد. ميراث مستند در اين برنامه، علاوه بر دست‌نوشته‌ها (آثار خطي) و اسناد ارزشمند نادر كه در كتابخانه‌ها و آرشيوها موجود است، مدارك ديگر را نيز در برمي‌گيرد به‌ويژه مواد ديداري ـ شنيداري، فايل‌هاي رايانه‌اي و حتي آداب و رسوم محلي و سنن شفاهي كه شديدآ در معرض زوال و فراموشي قرار دارد. ايجاد فهرست حافظه جهاني نيز پس از آن در اجلاس كميته مشورتي در پاريس، در 1995 مطرح گرديد. همچنين تدوين فهرست ميراث مستند ملي همگام با فهرست حافظه جهاني به دولت‌هاي عضو يونسكو توصيه شد. اين برنامه در سه سطح ملي، منطقه‌اي، و بين‌المللي دنبال مي‌شود (8: 6-8).

ميراث ديجيتال[9] . در سال 2002 پيشنهاد جديدي از سوي يونسكو درباره حفاظت منابع ديجيتال مطرح شد. در اين طرح، ميراث ديجيتال و محدوده كاربرد آن چنين تعريف شده است: “ميراث ديجيتالي شامل اسنادي از تمام قسمت‌هاي جهان است كه از انواع مدارك موجود در همه زبان‌ها و همه زمينه‌هاي دانش به‌صورت ديجيتالي درآمده و يا از ابتدا به‌صورت ديجيتالي تهيه شده است و شكل ديگري ندارد شامل متن، پايگاه‌هاي اطلاعاتي، تصاوير ثابت و متحرك، اطلاعات شنيداري و گرافيكي، همين‌طور نرم‌افزارهاي مربوط به آن كه به‌صورت پيوسته يا غير آن تهيه شده است” (20).

در مارس 2003 پيش‌نويس قطعنامه حفاظت ميراث ديجيتالي توسط كتابخانه ملي استراليا براي يونسكو تهيه و منتشر گرديد (19).

ميراث فرهنگي معنوي. ابتكار ديگر، اعلام روز جهاني موزه‌ها در سال 2004 از سوي شوراي بين‌المللي موزه‌ها (ايكام)[10]  به‌عنوان ميراث فرهنگي معنوي[11]  است، كه با هدف تأكيد بر اهميت ميراث فرهنگي غيرمادي و ناملموس انتخاب شده است. ميراث فرهنگي معنوي از دهه هفتاد ميلادي (1973) براي حفاظت از فولكلور مورد توجه كشورهاي عضو يونسكو قرار گرفت (7: 2). پيش از آن نيز در 1967 در اصلاحيه عهدنامه برن[12]  براي حراست از آثار ادبي و هنري از طريق قوانين حقوق مالكيت معنوي مطرح شده بود. مصاديق ميراث فرهنگي معنوي عبارتند از: زبان، دانش سنتي، اساطير، فولكلور، و مناظر فرهنگي (9: 9-12). فرايند جهاني شدن[13] در عرصه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، و سياسي كه رشد سريع فناوري ارتباطاتي و اطلاعاتي آن را تقويت مي‌كند بازتاب‌هاي فرهنگي بسيار مهمي دارد. فرهنگ جوامع كوچك‌تر، به‌ويژه گنجينه فرهنگ روايي و سنن شفاهي، تحت‌تأثير فرهنگ غالب، به‌شدت رنگ مي‌بازد. از اين‌رو، جهاني‌سازي را عامل يكسان‌سازي فرهنگي مي‌دانند. بنابراين حفظ ميراث فرهنگي معنوي، به‌منظور بقاي فرهنگ‌هاي محلي و بومي براي استمرار تنوع فرهنگي در جهان، امري ضروري است. به‌همين سبب، يونسكو اين هدف را به‌عنوان يكي از اولويت‌هاي راهبردي در عرصه بين‌المللي فرهنگ با جديت دنبال مي‌كند (7: 4-5).

با وجود اين بايد گفت، ميراث فرهنگي معنوي در مقام ميراث جهاني بشر، بحث نظري و حقوقي پيچيده‌اي دارد كه در سال‌هاي آتي، موضوع بحث و گفت‌وگوي جهاني قرار خواهد گرفت.

مآخذ: 1) اسدي، ابراهيم، و ديگران. تعاريف و مفاهيم واژه‌ها و اقلام آماري حوزه فرهنگ و هنر. ]تهران[: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1381؛ 2) اميرخاني، غلامرضا. “آندره گدار، معمار نخستين ساختمان كتابخانه ملي ايران”. فصلنامه كتاب، دوره سيزدهم، 3 (پاييز 1381): 96-103؛ 3) توحيدي، فائق. آشنايي با ميراث فرهنگي. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور، معاونت معرفي و آموزش، 1380؛ 4) حجت، مهدي. ميراث فرهنگي در ايران: سياست‌ها براي يك كشور اسلامي. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور (پژوهشگاه)، 1380؛ 5) درويش روحاني، شيرين. “نگرشي بر روند ثبت آثار در فهرست ميراث جهاني”. گزارش ماه، نشريه داخلي سازمان ميراث فرهنگي كشور، 26 (پاييز 1381): 261-264؛ 6) صمدي رندي، يونس، گردآورنده. مجموعه قوانين، مقررات، آيين‌نامه، بخشنامه‌ها و معاهدات ميراث فرهنگي كشور. ويرايش دوم. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور، معاونت معرفي و آموزش، 1376؛ 7) طالبي، فرامرز. “ميراث فرهنگي معنوي در گفت‌وگو با فاطمه فراهاني”. موزه‌ها، 34 (بهار 1382): 2-5؛ 8) ظاهري، عليرضا، ترجمه و تلخيص. “برنامه حافظه جهاني”. گزارش ماه، نشريه داخلي سازمان ميراث فرهنگي كشور، 12 (آبان 1379): 6-8؛ 9) عريان، سعيد. “شناخت و حفاظت از ميراث فرهنگي معنوي”. موزه‌ها، 34 (بهار 1382): 8-13؛ 10) مسجدجامعي. احمد. “ميراث فرهنگي نياز به تغيير بينش و اتخاذ ديدگاه‌هاي نو دارد”. گزارش ماه، نشريه داخلي سازمان ميراث فرهنگي كشور، 23 (بهار 1381): 6-9؛ 11) مشكاتي، نصرت‌الله. فهرست بناهاي تاريخي و اماكن باستاني ايران. تهران: سازمان ملي حفاظت آثار باستاني ايران، 1349؛ 12) مصطفوي، محمدتقي. تلاش در راه خدمت به آثار ملي و اميد به آينده. تهران: اداره‌كل باستان‌شناسي، 1334؛ 13) معيارهاي تعيين حريم آثار تاريخي، دفتر هفتم. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور، دفتر فني معاونت حفظ و احيا، گروه پژوهش، 1379؛ 14) ملك شهميرزادي، صادق. “بررسي تحولات مطالعات باستان‌شناختي در ايران”. در مجموعه مقالات انجمن واره بررسي مسائل ايرانشناسي. به كوشش علي موسوي گرمارودي. تهران: وزارت امورخارجه، دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي، 1369، چاپ دوم 1379، ص 373-447؛ 15) موسوي، علي. “ارنست هرتسفلد و تحول باستان‌شناسي در ايران: 1314-1304”. مجله باستان‌شناسي و تاريخ، س. هفدهم، 1 (پاييز و زمستان 1381): 45-56؛ 16) موسوي، محمود. “باستان‌شناسي”. دانشنامه جهان اسلام. ج 1، ص 490-511؛ 17) همو. “تاريخچه مطالعات و شناخت ميراث فرهنگي در ايران” در آموزش ميراث فرهنگي. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور، معاونت معرفي و آموزش، 1376، ص 31-41؛ 18) نگهبان، عزت‌الله. مروري بر پنجاه سال باستان‌شناسي ايران. تهران: سازمان ميراث فرهنگي كشور (پژوهشگاه)، 1376؛

19) “Guidelines for the Preservation of Digital Heritage 2003”.[On-line]. Available:http://unesdoc.unesco.org/images/ 0013/001300/130071e.pdf. [3 Nov. 2004]; 20) “Preliminary Draft Charter on the Preservation of the Digital Heritage”. [On-line]. Available: http://www.caul.edu.au/ Preservation/ Digheritagecharteroutcomes.doc. [3 Nov. 2004].  

[1]. Cultural Heritage

[2]. Carta del Restauro    

[3]. Cultural Property

[4]. Convention for the Protection of the World CulturalHeritage

[5]. World Heritage List

[6]. Marcel – Dieulafoy

[7]. Iranian Cultural Heritage Organization (ICHO)

[8]. World Decumentary Heritage

[9]. Digital Heritage    

[10]. International Concil of Museums (ICOM)    

[11]. Intangible Cultural Heritage

[12]. Bern    

[13]. Globalization

کانال علوم غریبه

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *