قالب وردپرس درنا توس
خانه / باستان شناسی / شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران ! را برای شما عزیزان قرار دادیم . چند هفته ای هست خبر شایعه و دروغین درباره پیدا شدن گنج و دفینه بزرگ و عظیم زیرزمینی در فاروق مرودشت در شبکه های اجتماعی و تلگرام در حال گردش است . ولی آیا خبر کشف و پیدا شدن گنج بزرگتر از گنجهای کشف تخت جمشید در فاروق مرودشت صحت دارد یا شایعه است؟ خبر پیدا شدن بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران در فاروش مرودشت یک شایعه بی اساس است و تصاویر و عکسهای این گنجینه و شهر زیرزمینی باستانی مربوط به کشور ترکیه و مصر میباشد . در این خبر امده است که آثار باستانی و مجسمه های از جنس طلا که در زیر زمین در هزاران سال پیش مخفی شده بودند و هم اکنون در فاروق مرودشت کشف و پیدا شده اند . در ادامه مطلب تصاویر و عکسهای گنجینه و دفینه و آثار باستانی و مجسمه های از جنس طلا که در شهر فاروق مرودشت پیدا شده است را مشاهده خواهید کرد .

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !
شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران,کشف گنجینه ای بزرگ در فاروق مرودشت,کشف گنج و دفینه های بزرگ در فاروق شهر مرودشت,ایا خبر پیدا شدن گنج و زیرخاکی د فاروق مرودشت واقعیت دارد؟,پیدا شدن گنج و دفینه در فاروق مرودشت صحت واقعیت دارد؟,شایعه خبر پیدا شدن و کشف گنج و زیرخاکی و مجسمه های طلا در فاروق مرودشت,پیدا شدن مجسمه های از جنس طلا و اثار باستانی در فاروق مرودشت,تصاویر و عکسهای پیدا شدن گنج دفینه زیرخاکی مجسمه طلا در فاروق مرودشت,دانلود فیلم و کلیپ پیدا شدن و کشف گنج و دفینه زیرزمینی در فاروق مرودشت,پیدا شدن گنجهای زیرزمینی مخفی شده در فاروق مرودشت,کشف مجسمه های طلا در شهر زیرزمینی باستانی در فاروق مرودشت,بزرگترین گنج و دفینه و عتیقه پیدا شده در ایران در فاروق مرودشت,کشف شهر باستانی و تونل تاریخی با گنج و دفینه و عتیقه زیاد در فاروق مرودشت

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !

متن شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت

” آقایون نیستید ببینید فاروق(استان فارس شهرستان مرودشت شهر فاروق) چه خبره بزرگترین گنج ایران دیروز اینجا پیدا شد انگار یه تخت جمشید دیگه هست ولی با این تفاوت که زیر زمین ساختنش … اینجا الان حکومت نظامیه و اصلا نمیذارن کسی نزدیک بشه که کسی بخواد عکس یا فیلمی بگیره …از تهرون و بقیه شهرها شاید نزدیک به صد تا ماشین اطلاعات با نیروهای ویژه اومدن اینجا … نمونه این شهر مخفی شده هیچ جای دنیا نیست …معبدی به اندازه یه زمین فوتبال زیر زمین کاملا بکر و دست نخورده با مجسمه هایی به طول 3 الی 5 متر عمدتا از طلا که تعجب همگان رو برانگیخته خوبیش اینه که تا الان هیچ تخریبی در اون صورت نگرفته و همه چی سر جای خودشه …همه جای دنیا آثار باستانی که زیر زمین مخفی باشن به مرور بر اتر فرسایش از بین میرن و اندک شواهدی فقط ازشون معلومه ولی اینجا در کمال ناباوری همه اشیاء سالم مونده البته مکان هم کاملا سرپوشیده هست و حتی حوض آبی که داخلش هست هنوز پر از آبه و این خیلی بینظیره نسبت به گفته های کارشناسان اینجا قدمت این مکان سترگ به 7 هزار سال پیش برمیگرده که در نوع خودش کاملا استثنایی هست مختصات و مشخصات داخل رو  از دوست برادرم که خودش به عنوان کارشناس بومی منطقه وارد دهلیز و معبد زیر زمین شده متوجه شدم … حتما سعی میکنم به هر طریقی که شده عکسی از این مکان به دست بیارم و واست بفرستم تا ببینی که چه عظمتی به مدت 7000 سال اینجا مدفون بوده و دست نخورده تا الان باقی مونده … حتما خبررسانی کنید تا همه مردم ایران مطلع بشن بلکه‌ کاری صورت بپذیره که این هویت باارزش ملی ما چند ماه بعد سر از موزه های لندن و المان و فرانسه و روسیه سر در نیاره و تو خود ایران نزد خودمون باقی بمونه … “

پاسخ شایعه
1. کشف چنین گنجینه ای صحت ندارد و هیچ گزارشی در این خصوص از منابع رسمی یا حتی غیر رسمی در دست نیست!2. تصاویر منتشر شده در این رابطه، مربوط به یک شایعه دیگر و کشف گنجینه ای در مصر است که قبلا پاسخ داده ایم!. تصویر پلکان سنگی نیز متعلق به معبد باستانی “DOLICHES” در نزدیکی شهر “غازی آنتپ” در ترکیه است!. نویسنده مشخص نکرده اطلاعات دقیق و جزئیاتی که نیاز به بررسی و آزمایشات طولانی مدت دارند، چگونه توسط دوست برادرش که یک کارشناس محلی بوده، کشف شده است!5. درخواست انتشار مطلب به منظور حفاظت از این گنجینه، طبق معمول یک عملیات روانی برای مخاطبان است تا این شایعه با القای حس بی اعتمادی به دستگاه های نام برده شده، انتشار گسترده تری بیابد

************************************

«گنج فاروق» از کجا آمد؟/ شرح ماجرا از زبان فرمانده یگان حفاظت استان فارس

یک پیرمرد ۱۰ سال پیش نقل قولی از «فاروق» کرد، اما مدعیانِ امروزی نتوانستند ادعایشان را ثابت کنند و افراد فرصت‌طلب، با روانه‌ کلیپ‌هایی از آثار جعلی، فضا را برای خود آماده می‌کنند.

 

با انتشار خبر «گنج کوروش» در فضای مجازی و انتشار آن در سطحی گسترده، بحث‌ها و حرف و نقل‌های زیادی در این زمینه مطرح شدند، هرچند از همان ابتدا سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این قضیه، پس از بررسی کامل، احتمال وجود آن را رد کرد و حتی پس از گذشت حدود ۱۰ روز اعلام شد که مدعیان وجود این گنج پس از این که نتوانستند ادعای خود را ثابت کنند، تحویل قانون داده شدند، اما با وجود انتشار اخبار مختلف در رسانه‌ها و مطرح کردن قاعده‌های منطقی و علمی برای رد وجود چنین گنجی در روستای فاروق شهرستان مرودشت؛ بازهم هنوز عده‌ای هستند که معتقدند این «گنج» وجود دارد و در حال یغماست.

علیرضا، یکی از مخاطبان ایسنا، که پیام مشابهی با بیش از ده پیامِ دیگر مخاطبان خبرهای مربوط به «گنج کوروش» در ایسنا داشت، نوشته است؛ «دوست عزیز من فارس زندگی می‌کنم، دیروز رفتم و دیدم دورش پر از مأموران نیروی انتظامی بود که نمیذاشتن ببینیمش. اگه اونجا هیچی نیست، چرا بستید؟؟؟ میخواید اونارو به کی بفروشید؟؟»

شایعه «فاروق» 10 سال پیش و با نقل‌قول یک پیرمرد آغاز شد

سرهنگ آیت‌الله عیدی‌پور، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس که همراه با دو مدعی وجود چنین محوطه‌ای تاریخی منطقه‌ی فاروق را بررسی کرده است، نخست به ایسنا تاکید می‌کند که نباید نام آثار موجود در فیلم‌ها را «گنج فاروق» گذاشت، در شرایط کنونی ما به آن «سایت تاریخی» می‌گوئیم.

او ادامه می‌دهد: براساس صحبت‌های مدعیان این شایعه، 10 سال پیش دو کارگر – مدعیان شایعه- از یک پیرمرد هشتاد ساله نقل‌قول‌هایی را شنیدند و هنوز این حرف‌ها در ذهن‌شان بود و با مطرح کردن آن‌ها باعث بروز این شایعه شدند.

وی با اشاره به این‌که برای نخستین‌بار در سوم آذرماه، این دو مدعی همراه با مسئولان یگان حفاظت میراث فرهنگی و کارشناسان به منطقه‌ای که مدعی بودند «سایت تاریخی» رفته و همه منطقه را بررسی کرده‌اند، اما هر دو مدعی استرس زیادی داشتند و یکی از آن‌ها وضعیت آشفته‌ و تعادل عادی نداشت، حتی آن دو در بررسی نخست موفق به پیدا کردن منطقه و به دست آوردن چیزی که ادعایش را داشتند، نشدند.

او با اشاره به صحبت‌های مطرح شده از سوی یکی از دو مدعیِ وجود چنین سایت تاریخی مبنی بر این که وی اهل دعانویسی نیز بوده است، ادامه می‌دهد: در مرحله دوم بررسی منطقه، یعنی دو روز پیش (یکشنبه ۲۱ آذر)، تعدادی از مسئولان میراث‌فرهنگی شهرستان به همراه نیروی اطلاعات با افراد مدعی به منطقه رفتند، اما هیچ نتیجه‌ای گرفته نشد و این‌که این بحث‌ها توهمات ذهنی این دو مدعی است، مسجل شد.

او در مورد اظهار نظرهای مختلف مخاطبان خبرهای این شایعه که هنوز معتقدند چنین «گنج یا سایتی تاریخی» وجود دارد و احتمالاتی که برای خروج آن‌ها از کشور مطرح می‌شود، توضیح می‌دهد: بعید می‌دانم که دست‌هایی در این زمینه پشت پرده باشد که بخواهد قضایا را به صورت دیگری رهبری کند یا آثاری را از کشور خارج کنند، معتقدم این موارد نیست، چون پس از انجام بررسی‌های کامل و به دست آوردن اطلاعات از منطقه، هیچکدام از آثار سطح‌الارضی توسط اشخاص مدعی پیدا نشدند و آن‌ها هرچه تلاش کردند نقطه‌ای را که مدعی وجودش بودند، به ما نشان دهند، نتوانستند.

افراد فرصت‌طلب، شاید اجناس تقلبی روانه بازار کنند

وی می‌گوید: نه تنها در حال حاضر بلکه در سال‌های گذشته و در فضای مجازی چنین تصاویری به طور دائم و با عنوان آثار تاریخی از دیگر شهرهای کشورمنتشر می‌شد اما براساس نظر کارشناسان تقلبی و جعلی بوده‌اند، این آثار نیز مشابه همان‌موارد هستند که شاید در میان‌شان چند اثر مصداق عینی داشته باشند، اما همه‌ی آنچه در فیلم‌ها نمایش داده می‌شود، جعلی است. نظر کارشناسان و باستان‌شناسان نیز همین است، چون این حجم از طلا در دوره‌های گذشته وجود نداشته است.

سرهنگ عیدی‌پور انتشار این فیلم‌ها در فضای مجازی را مربوط به افراد فرصت‌طلبی می‌داند که به هر دلیلی می‌خواهند در قالب این موضوعات مورد توجه باشند یا شاید اجناس تقلبی روانه بازار کنند.

او بیان می‌کند: «شاید تصور این باشد که کلیپ‌ها توسط این دو کارگرِ مدعی ساخته و پخش شده است، اما با توجه به شناخت و وضعیت فکری که از آن‌ها به دست آوردیم، شاید آن‌ها توانایی انجام این کار را نداشته‌اند و شاید عده‌ای سودجو از این حرف‌ها اقدام به ساخت و پخش این فیلم‌ها کرده‌اند، چون حتی یک غار کوچک را در آن منطقه ندیدیم.»

وی اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد این اقدامات فقط در راستای ایجاد یک فرصت برای فریب افراد ساده‌لوح بوده، تا آن افراد سودجو با وارد کردن اجناس تقلبی خود به بازار بتوانند به راحتی آن‌ها را خرید و فروش کنند.

مدعیان به جرم نشر اکاذیب بازداشت شدند

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان فارس اظهار می‌کند: پس از به دست نیامدن هیچ نشانی از ادعاهای مطرح شده و انتشار گسترده این مطالب جعلی در سطح کشور و در فضای مجازی؛ مدعیان با شکایت اداره‌ی میراث فرهنگی استان فارس و با طرح دعوی نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، تحت دستور مقام قضایی، دو روز پیش بازداشت شدند.

وی تاکید می‌کند: با این وجود این پرونده همچنان از سوی در مراجع قضایی باز است و در دست پیگیری قانونی قرار دارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند درخواست ایجاد مصوبه یا قانونی برای برخورد جدی‌تر با انتشار دهندگان این قبیل شایعه‌ها داشته باشد، می‌گوید: یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امکان تصویب هر قانونی را در این زمینه ندارد و باید از طریق مراجع ذی‌صلاح و با تائید نمایندگان مجلس و شواری نگهبان انجام شود.

درخواست برای بررسی جرایم میراث‌فرهنگی در دادگاه‌های ویژه

وی ادامه می‌دهد: یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی در رابطه با این گونه شایعات علیه میراث‌فرهنگی با شدت و حدت بیشتری برخورد می‌کند، همچنین از طرف فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید شده که فرمانده‌هان استان‌های مختلف ما با مقامات قضایی استان‌ها صحبت کرده و طرحی را ارائه دهند که دادگاه‌های شعبات ویژه مخصوص رسیدگی به پرونده‌های جرایم علیه میراث فرهنگی و این نوع شایعات ایجاد شود وبه صورت تخصصی با این نوع اقداماتً برخوردهای جدی‌تر، قاطع‌تر و بازدارنده‌تر صورت گیرد.

اما جالب است که برخی از مخاطبان این خبرها نیز به جعلی و دروغین بودن این شایعات تاکید کرده‌اند؛ مانند این پیام. «محمود؛ جالب است بدانید که بنده این فیلم را حدود دو ماه ونیم پیش به عنوان کشف گنج در یکی از شهرهای آذربایجان شرقی روی تلگرام دیدم و با همان شعار که دولت خورد و برد و اندازه بودجه چند سال کشوراست و غیره اما مشخص بود که همه چیز جعلی و ساختگی است. تازه بعد از حدود دوماه اینبار با نام فاروق سردرآورد و آخرین ورژن آن هم به نام فاروج در جنوب استان کرمان داره برای این و ان فوروارد می‌شود!!»

 

کانال علوم غریبه

درباره ی admin

32 دیدگاه

 1. یه همچین معبدی تو ترکیه وجود نداره

 2. اره والا باید هم بگن شایعه که بتونن یه دزدی بزرگی بکنن

 3. این خبر واقعیت داره و شایعه نیست

 4. واقعا چیزی پیدا شده ولی تمام عکسا دروغه و هنوز مسئولان محترم میراث فرهنگی از اون بازدید نکردن پس لطفا شایعات بی اساس رو باور نکنید و بدون تحقیق هم یه اثار باستانی رو تکذیب نکنید

 5. از اهالی فاروق

  سلام
  من از اهالی فاروق هستم .
  این جا هر روز از میراث فرهنگی و پلیس آگاهی میان و این جا هستن ، اگر چیزی نبود این همه نظارت و مسول برای چی میومدن این جا!!!!

 6. هر که میگه دروغه الکی میگع واقعا وجود دارها………..

 7. سلام
  انشا.. که شایعه باشد ولی اگر درست بود ، امیدوارم مسئولین ترتیبی اتخاذ نمایند که فرهنگ غنی ایرانی مورد بازدید همگان قرار گیرد وباعث افتخار ما شود
  به امید رسیدن به روزهای پر افتخار ایرانی

 8. من با دوستم در مرودشت تماس گرفتم ……..

 9. سلام چرا میگید دروغه عین واقعیت ميخوان اينو هم مثل بقیه اموال کشور هاپولی کنن من فيلم از نزدیک گرفته شده اش رو دیدم

 10. باسلام، واقعا متاسفم ب…..

 11. خبر ندارید بدبخت ها فیلمش اومد بیرون شایعه کجا بود پول ایرانی گداشته کنارش …. برید خودتون رو گول بزنید

 12. متن شایعه نیست کلیپ پخش شده جدیدی وجود دارد که همه این کلیپ های که برای رد گم کنی ارسال شده رو تکذیب میکند در کلیپ های جدید کاملا این شهر زیر زمینی را نشان میدهد .

 13. فیلمشم رسید.دروغ تا چه ح…………

 14. تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها . من امروز فیلمش را دیدم تمامی سردیسها و ریتونها ومجسمه های بز و ….. کاملا متعلق به دوره ی هخامنشی است و شبیه به شاهان هخامنشی در بیستون و نقش رستم . چه چیزی را می خواهید پنهان کنید . تشت رسواییتان از بام افتاده

 15. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد که ندارد، تاریخ سرزمین ایران زیر سوال خواهد رفت، چون تمامی این مجسمه ها ( انسان و حیوانات ) مربوط به مصر باستان است، اگر این مجسمه ها توسط ایرانیها در تاریخ گذشته ساخته شده پس مصریها اینجا حکومت میکرده اند و تاریخ هخامنشیها و بقیه زیر سوال خواهد رفت.

 16. با سلام یه زحمت بکشید تو آپارات بزنید گنج پیدا شده در فاروق یه فیلم 6 دقیقه ای برات میره که طرف فیلم بردار یه اسکناس 500 تومانی و 2000 تومانی گذاشته تا کسی نتونه به واسه ایران نیست بعد بگید شایعه است عزیزان

 17. من بچه مرو دشتم همه چی حقیقت داره من رفتم ب چشم خودم دیدم

 18. پیدا شدن یا نشدن رو نمی دونم ولی فیلمی که من دیدم مال ایران بود ، چون خط مصری ها هیروگلیف بود و این خط تو فیلم خط میخی بود که خط میخی مال ایرانیها بوده و مجسمه ها مال دوران هخامنشیه

 19. من فیلمشو دیدم ایرانیم خرف میزنه اسکناس ایرانیم نشون میده

 20. آقا کاملا واقعیت داره دولت میخواد بگه شایعه هست ک پولشو بکنه تو جیبه خودش کاااااااملا واقعییییی بقران واقعی هستش

 21. من قبلا گفتم بازم میگم ک واقعیت داره من خودم بچه این کوه ها هستم بچه خود فاروقم ما میدونیم اینجا چه خبره حکومت نظامی هم نیس ولی پلیس زیاد وایساده ضمنا اگه برای طوره هخامنشیه ک میشه 2500سال پیش 7000سال پیش ک اریایی ها هم هنوز نیومده بودن تو ایران فقط بومیا بودن اهالی سیدان هم لطفا حسادت نکنید

 22. من یکی از فیلماشو دیدم کف شبانه مخفی گرفته بود و حتی داخل فیلم چندتا پول ایرانی …………..

 23. به نظر من متن رو تصحیح کنید چون به زودی که واقعیت مشخص بشه شرمنده میشید این یک حقیقته و کسانی که تکذیب می کنن پشیمان می شوند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *