قالب وردپرس درنا توس
خانه / دین و اندیشه / چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟

چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعاگو 2agoo.com چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟ را برای شما عزیزان قرار دادیم .

چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟
چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟

چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟,ارزشمندترین عمل در نزد خدا چیست ؟,خوش خلقی و خوش رویی محبوب ترین عمل پیش خداوند,بهترین و زیباترین عمل پس از واجبات الهی چیست ؟,عملی بسیار ارزشمند و موثر در نزد خدا

چه عملی پس از واجبات الهی محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا است ؟

حسن خلق محبوب ترین و ارزشمندترین عمل نزد خدا پس از واجبات الهی است. خوشخویی بر اساس روایات نه تنها سبب نشاط زندگی فردی و اجتماعی و موجب آبادانی دیار و فزونی روزی و محبوبیت است، بلکه موجب نجات آدمی و آمرزش گناهان او و زمینه ساز قرب به پیامبر (ص) در روز قیامت و شفاعت آن بزرگوار می شود.

قرآن کریم شخصیت پیامبر خدا (ص) را به دلیل اخلاق نیکویش می‌ ستاید و در سوره قلم آیه 4 می ‌فرماید: “انک لعلی خلق عظیم؛ تو، ای پیامبر، اخلاقی بس نیکو داری”

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: “در ترازوی عمل آدمی در روز قیامت چیزی برتر از حسن خلق نهاده نمی شود.”

آن حضرت (ص) همچنین فرموده اند: “نزدیك ترین شما به من از نظر جایگاه در قیامت نیكوترینتان از جهت اخلاق و بهترینتان نسبت به خانواده اش است.”

امام صادق (ع) نیز تاکید می کنند که”به درستی اخلاق نیکو لغزش ها را ذوب می کند همان گونه که آفتاب یخ را”.

از این رو، برای خوشرویی و حسن خلق آثار و برکاتی نقل شده که شامل کسب روزی، قرب الهی، پوشش گناهان و … می شود.

امام صادق (ع) فرموده اند: “چهار خصلت است که اگر در كسى باشد ایمانش كامل مى شود، اگرچه از سر تا پایش گناهانى باشد، این گناهان چیزى از او نمى كاهد؛ فرمودند: و آن چهار چیز: صدق و اداى امانت و حیا و حسن خلق است.”

حسن خلق بر عمر دوستی ها می افزاید آنچنان که پیامبر گرامی اسلام‏ (ص) فرمودند: “خوش‏خویی دوستی را پایدار می‏کند.”

از دیگر برکات خوشرویی و حسن خلق افزایش روزی است، امیرالمومنین (ع) در این باره فرموده اند: “گنجینه ‏های روزی در نرم‏ خویی و گشاده ‏رویی است.”

رسول خدا (ص) فرمودند: “شماهایی كه نمی توانید با مالتان به مردم گشایش دهید، با گشاده رویی و نیك خلقی به آنها گشایش دهید.”

همان حضرت (ص) فرموده اند: “بیشترین امتیازی که امت من به سبب داشتن آن به بهشت می رود، تقوای الهی و خوش خلقی است.”

علاوه بر این، حسن خلق زمینه ساز بهبود جایگاه فردی و اجتماعی انسان می شود، از این رو است که امیرالمومنین (ع) می فرمایند: “چه بسیار فرد بی مقداری که خوشرویی اش او را برتری بخشیده است.”

همانگونه که برای حسن خلق برکات و آثاری در نظر گرفته شده است، در روایات برای عدم رعایت و فقدان آن در رفتار فردی و اجتماعی نیز آثار سوئی تصریح می شود.

رسول خدا (ص) فرمودند: “بداخلاقی عمل را تباه می کند چنان که سرکه عسل را تباه می کند.”

البته باید توجه داشت که حسن حلق که از فضایل نفسانی است با لبخندها و خوشرویی های ظاهری و تصنعی که برای جلب منافع مادی است، تفاوت دارد.

امام صادق (ع) در پاسخ به پرسش از حد و معنای حسن خلق فرمودند: “حسن خلق این است كه نرم خو و مهربان باشی، گفتارت پاكیزه و مودبانه باشد و با برادر (دینی ات) با خوشرویی رفتار كنی.”

لینک کانال دعا و اذکار : https://telegram.me/doagooo

کانال علوم غریبه

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *