قالب وردپرس درنا توس
خانه / مطالب متفرقه / کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند

کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعاگو 2agoo.com کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند را برای شما عزیزان قرار دادیم .

کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند
کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند

کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند,آیات قرآنی که اسم اعظم دارند,اسم های نیکوی خداوند که اسم اعظم دارند,اسم اعظم کدام نام های خداست ؟

کدام اسم خدا اسم اعظم است؟ آیه های قرآنی که اسم اعظم دارند

دراین‌باره که کدام نام خدا اسم اعظم است، دیدگاه‌ها گوناگون‌اند. یکی از دیدگاه‌ها این است که هیچ یک از نام‌های خدا را نمی‌توان بزرگ‌تر از دیگر نام‌ها دانست؛ بلکه هر نامی را بنده از روی التجاء و انقطاع کامل از ماسوا بر زبان آورد و به آن توسل جوید، همان برای او اسم اعظم است. البته بیشتر دانشمندان شیعه بر این باورند که اسم اعظم، نامی خاص است، ولی در تعیین آن میان «هو»، «الله» یا «الحی القیوم» و چند اسم دیگر اختلاف است.

به گفته ابن عباس، اسم اعظم از ترکیب حروف مقطعه ساخته می‌شود.
برخی خواندن کلمات قرآن از سر و ته را برای کشف اسم اعظم پیشنهاد می‌کنند، یعنی خواندن اولین کلمه، سپس آخرین کلمه، سپس کلمهٔ دوم و سپس کلمهٔ ماقبل آخر، تا این که یک کلمه باقی بماند و آن اسم اعظم است.
برخی دیگر هم اسم اعظم را در آیه های آخر سوره حشر، در عبارت “بسم الله الرحمن الرحیم” و در سوره ی فاتحه جستجو کرده اند.
از برخی از عرفای شیعه نیز نقل شده است که: “اسم ولی هر زمان، اسم اعظم الهی است”

قولی معروف نیز وجود دارد که آیه هایی از قرآن که در آن ها عبارت “الله لا اله الا هو” وجود دارد را مکان یافتن اسم اعظم معرفی کرده اند. در قرآن مجید، 5 آیه این خصوصیت را دارا می باشند (در سوره های مبارک بقره و آل عمران و نساء و طه و تغابن):

1. اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ الْحَىُّ القَیُّومُ… الا آخر آیت‌الکرسى‏
(ترجمه: خدایى که نیست معبودى جز او زنده و پاینده است)

2. اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ الحَىُّ القَیُّومُ نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ، مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ، واَنْزَلَ التَّوْریةَ وَالْإِنْجیلَ مِنْ قَبْلُ هُدىً لِلنَّاسِ، وَاَنْزَلَ الْفُرْقانَ
(ترجمه: خدایى که نیست معبودى جز او زنده و پاینده که کتاب را به حق بر تو نازل فرمود و کتاب‌هاى پیشین را تصدیق کند و از پیش تورات و انجیل رانازل کرده که هدایتى است براى مردم‏ و فرقان را نیز نازل فرمود)

3. اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ لَیَجْمَعَنَّکُمْ اِلى‏ یَوْمِ الْقِیمَةِ لارَیْبَ فیهِ، وَمَنْ اَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ حَدیثاً
(ترجمه: خدایى که نیست معبودى جز او و قطعاً شما را در روز قیامت گردآورد که شکى در آن نیست و کیست که در گفتار از خدا راستگوتر باشد)

4. اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ، لَهُ‏ الْأَسْمآءُالْحُسْنى
(ترجمه: خدایى که نیست معبودى جز او و همه نامهاى نیک از آن اوست)

5. اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ، وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ‏الْمُؤْمِنُونَ.
(ترجمه: خدایى که معبودى جز او نیست و بر خدا باید توکل کنند مؤمنان‏)

بازنشر : سایت دعاگو

کانال علوم غریبه

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *